نسل جدید عینک آفتابی های مردانه و زنانه با شکل و شمایل متفاوت نسب به آنچه قبلا دیده اید

پوست دور چشم ده مرتبه نازکتر از پوست صورت است . با بالا رفتن سن ، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دستداده و به خاطر تخریب کلاژن ها ، نازکتر می شود . این موضوع می تواند به خاطر قرارگیری در معرض آفتاب ،سیگار کشیدن و سایر عوامل محیطی تشدید شود . پوست حد فاصل بین چشم ها مدام در حال حرکت است . تنها پلکزدن روزانه باعث ایجاد 10000 حرکت در روز روی این ناحیه می شود .

پوست دور چشم خود را جوان کنیم
پوست دور چشم خود را جوان کنیم


پوست دور چشمها احساساتی را ابراز میکند که بخش مهمی از شخصیت ما را تشکیل میدهد . مراقبت خوب از اینناحیه ، فواید زیادی را در طولانیمدت به همراه خواهد داشت . ایجاد تغییر در پوست دور چشم می تواند تاثیراتعملکردی ، آرایشی و روانی به همراه داشته باشد و از آنجا که چشم ها نقطه کانونی صورت به شمار می رود ،پفکردگی ، برآمدگی و چین و چروک نه تنها در بینایی تاثیر می گذارد بلکه می تواند ظاهری خسته و ناراحت بهصورت دهد.

پوست اطراف چشم بر اثر خندیدن ، دست مالیدن و کارهایی مانند این دچار چین و چروک می شود همچنین سایرحرکات صورت و حالت هایی مثل لبخند زدن ، تنگ کردن چشم و استرس هم میتواند به گوشه بیرونی چشم ها اثربگذارد .

جالب است بدانید که پف کردگی چشم ها با خوردن غذاهای شور ، حساسیت و کمآب شدن بدن تشدید می شود همچنین مالیدن و کشیدن پوست نازک زیر چشم به خاطر آلرژی ، گریه ، پاک کردن آرایش و گذاشتن و برداشتن لنز چشم میتواند موجب شل شدن این ناحیه شود .

اگر دقت کرده باشید قابلیت ارتجاعی پوست دور چشم شبیه به یک کش لاستیکی است ، توجه داشته باشید که کشیدنمداوم آن موجب از بین رفتن قدرت ارتجاعی آن خواهد میشود .


آناتومی پوست دور چشم
آناتومی پوست دور چشم بسیار خاص است . برای این که به درستی از این ناحیه مراقبت شود ، نه تنها درک آناتومیآن اهمیت زیادی دارد ، بلکه فرآیند بازسازی سلول های پوستی آن هم مهم است.

آناتومی پوست دور چشم
آناتومی پوست دور چشم


پوست پلک از لایه های مختلفی تشکیل شده , عمیق ترین لایه زیر پوستی حاوی یک لایه پوششی فیبری نازک است کهروی عضله حلقوی چشم ( عضلهای که موجب حرکت کردن پلک میشود ) قرار گرفته است . سپس ، غشای میانیپوست که لایه محافظ پوست را تشکیل میدهد از پروتئین های رشته مانندی شامل الاستین و کلاژن ، فیبروبلاست ها ،عصب ها و رگ ها تشکیل شده است . لایه بالایی که اپیدرم نام دارد ، از سلول های پایه ، ملانوسیت ، سلول هایلانگرهاوس ، کراینوسیت و بر روی آن لایه سلول های مرده که از کورنئوسیت تشکیل میشود ، می باشد . لایه اپیدرمال است که ظاهر ، رنگ ، نرمی ، بافت و سلامت پوست را به آن میدهد .
سلولهای پایه هر چند روز یک بار سلولهای تازه تولید میکنند . وقتی این سلولها به سمت بالا حرکت میکنند ،خشکتر و صافتر می شوند . وقتی به سطح پوست می رسند ، دیگر زنده نیستند و به آن ها کورنئوسیت میگویند .این فرآیند حرکت از سلول پایه به کورنئوسیت است که توانایی بازسازی را به اپیدرم یا پوست بیرونی می دهد . فرآیندبازسازی پوست فرآیندی مداوم است که دو ماه در یک فرد جوان و بسیار طولانیتر در افرادی بالای 50 سال طول می کشد .
تولید کورنئوسیتها ظاهری خشک ، پیر و ضخیم به پوست میدهد . پوست بسیار زبر به نظر رسیده و توانایی آنبرای حفظ آب کاهش مییابد.

حفظ سلامت و زیبایی دور چشم

مراقبت از پوست دور چشم فرآیندی حساس است . این ناحیه پوست به دلیل نازکتر بودن نه تنها اولین جایی است کهعلایم پیری را روی خود نشان می دهد ، بلکه از بقیه قسمت های پوست حساس تر هم هست . در نتیجه وقتی میخواهید یک محصول مراقبت پوستی انتخاب کنید ، باید بیشتر مراقب باشید . محصولاتی که حاوی ترکیبات ملایم هستندکه ظاهر چروکها را خفیفتر کرده ( لایهبردارها ) و مقدار قابل توجهی ویتامین و آنتیاکسیدان در خود داشته باشند، انتخابهایی عالی هستند.
آلفا هیدروکسی اسیدها ، لایه بردارهای متداول پوست هستند که گاهی به آن ها AHAها گفته میشود .AHAهاگروهی از مواد طبیعی هستند که در میوهها ، نیشکر و شیر موجود است . این مواد موجب شل شدن لایه های بیرونیسلول های مرده میشوند که همین موجب لایه برداری می شود و از تولید کورنئوسیت ها جلوگیری می کند . این تغییرو تبدیل سریع باعث صاف تر و نرم تر شدن لایه بیرون پوست یا اپیدرم میشود و ظاهر خطوط ایجاد شده رویپوست را کاهش می دهد . با نازک تر شدن لایه سلول های مرده ،AHA ها نفوذ سایر مواد و ترکیبات مهم را افزایشمیدهد .AHAها به خاطر توانایی هیدروسکوپیک ( جمعکننده آب ) خود ، به عنوان یک مرطوب کننده عالی هم عملمیکنند . تنها محصولاتی که حاوی مقدار کم فرمول AHA هستند باید روی ناحیه حساس دور چشم استفاده شوند.
علاوه بر AHAها ، سایر ترکیبات مثل مرطوبکنندهها ، ویتامینهایی که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده وعصاره های گیاهی برای مراقبت از پوست دور چشم اهمیت دارند .
ویتامینهایی که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند ، شامل ویتامین A ، B کمپلکس ،C ،D و بتاکاروتندرمقابل تخریبات ناشی از رادیکال ها محافظت به عمل میآورند . رادیکال های آزاد مولکولهای میکروسکوپیخارج از تعادلی هستند که معمولا در گروههای هزارتایی یافت میشوند . آن ها قدرت ایجاد تخریب عمیق به غشایسلولی و همچنین تخریب کامل سلول های عادی را دارند . آلودگی هوا ، نور خورشید ، سیگار و دود ، مقدار زیاد الکلو استرسهای روزانه میتواند موجب تحریک تولید رادیکالهای آزاد شود . آنتیاکسیدان ها قبل از این کهرادیکالهای آزاد بخواهند سلول های سالم پوست را تخریب کنند ، آن ها را از بین میبرند.
مرطوبکنندهها مثل سدیم هیالورون به کاهش خطوط ظریف روی پوست که به خاطر کمآبی پوست ایجاد میشودکمک میکنند . سدیم هیالورونات موثرترین نگهدارنده آب موجود است و قدرت نگه داری آب به میزان هزار برابروزن مولکولی خود را داراست.
عصاره های گیاهی و لیپوزومها شامل بابونه ، گل گندم و لسیتین ، قرمزی و تورم پوست را کاهش داده و پوست راشاداب و جوان میکند.

سلامت و زیبایی دور چشم
سلامت و زیبایی دور چشمنکاتی برای حفظ سلامت و زیبایی دور چشم
علاوه بر انتخاب محصول مراقبت پوستی مناسب ، اقدامات مهم دیگری هم برای مراقبت از پوست دور چشم وجود دارد:
     - به میزان کافی آب بنوشید . آب نقش مهم و اساسی در حفظ قابلیت ارتجاعی پوست ایفا می کند.
     - از کشیدن سیگار خودداری کنید . نیکوتین رگهای خونی صورت و زیر چشم ها را می بندد . بسته شدنرگ های خونی رسیدن مواد مغذی را به آن سخت تر میکند و در نتیجه کلاژن تجزیه می شود
     - در معرض نور خورشید قرار نگیرید . قرارگیری بیش از اندازه در معرض اشعه فرابنفش موجب میشود کهملانوسیتها ، رنگدانههای پوست ، به طور غیرطبیعی بالغ شوند . این موجب پیر شدن پوست و غیرهماهنگ شدن رنگ بدن می شود . اشعه فرابنفش در 90 درصد پیری مقصر هست و ظاهرتان را سال هاپیرتر نشان می دهند.
     - برای جلوگیری از تنگ کردن چشم ، از عینک آفتابی استفاده کنید.
     - به اندازه کافی استراحت داشته باشید . خستگی موجب رنگ پریدگی و لاغر شدن صورت می شود.
     - برای پاک کردن آرایش صورت از پنبه استفاده کنید تا از کشیدن بیش از اندازه پوست جلوگیری شود.
     - از محصولات پوستی با کیفیت برای ناحیه دور چشم خود استفاده کنید.
     - ماهی بیشتری بخورید

سالمون مانند ماهی های دیگر آب های سرد ، منبع بسیار خوب پروتئین است و همان طور که می دانید در واقع پروتئینیکی از اجزای سازنده یک پوست خوب به شمار می رود . ماهی هم چنین منبع غنی اسیدهای چرب امگا 3 نیز هست .متخصصان بر این باورند که اسیدهای چرب پوست را تغذیه می کنند و موجب جوانی و شادابی آن می شوند و در نتیجهبه کاهش چین و چروک ها کمک می نمایند .درمان خانگی
     - گل یا گیاه قاصدک به طور طبیعی از پوست سم زدایی می کند و تصفیه کننده خون و سیستم لنفاوی است . اینگیاه در شادابی پوست موثر است.
     - کیسه چای مرطوب را در یخچال قرار دهید و پس از خنک شدن در قسمت زیر چشم که چین و چروک دارد ،قرار دهید .
     - آب آناناس ، یکی از عالی ترین درمان ها برای از بین بردن چین و چروک زیر چشم است . کافی است بادست یا پنبه آب آناناس را روی پوست چین خورده بمالید . بررسی های پزشکی متعدد ثابت می کند مالیدن آبآناناس اسید آلفاهیدروکسی چین و چروک را به طور چشمگیری کاهش می دهد . آب آناناس حاوی برومیلیناست که نوعی اسید طبیعی محسوب می شود.
     - گیاه رزماری و دم اسبی نیز به پوست ظاهر نرم می دهد.
     - مالیدن آب آلوورا نیز در از بین رفتن چین و چروک موثر است.
     - مالیدن آب لیمو با پنبه روی چین و چروک های زیر چشم نیز بسیار مفید است . این کار را روزی ? بار انجامدهید ترجیحا یک نوبت صبح پس از بیدار شدن از خواب و یک نوبت قبل از خواب.
     - گلاب علاوه بر از بین بردن چین و چروک باعث جوان سازی پوست زیر چشم هم می شود .
     - روغن هسته انگور دارای خاصیت مغذی ، نرم کننده و مرطوب کننده است و برای از بین بردن چین وچروک نیز مفید است.
     - روغن کرچک ، یکی از بهترین مواد مرطوب کننده برای زیر چشم به حساب می آید . ابتدا دست و صورتخود را با آب بشویید و خشک کنید . انگشتان خود را آغشته به روغن کنید و زیر چشم بمالید. برای کسببهترین نتیجه، این کار را قبل از خواب انجام دهید. تکرار این کار نه تنها چین و چروک را از بین می بردبلکه پوست را جوان و نرم می کند.
     - در مصر قدیم، برای از بین بردن چین و چروک کنار دهان و چشم ، از روغن بادام شیرین و روغن طبیعی وصمغ کندر استفاده می کردند . این روغن را به آرامی ، روزی ? بار اطراف چشم و دهان ماساژ دهید تاپوست نرم شود.
     - استفاده از روغن نارگیل ، نتیجه سریع تری می دهد که طی کمتر از یک هفته آشکار می شود . این روغنعلاوه بر این که چین و چروک زیر چشم را از بین می برد ، باعث نرمی پوست هم می شود.
     - انگور برش زده را روی چین و چروک بمالید تا اسیدهای موجود در آن پوست زیر چشم را سفت کند.
     - برای به دست آوردن نتیجه بهتر ، بگذارید آب انگور به مدت ??دقیقه روی پوست بماند.
     - مصرف غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مانند میوه های تازه و سبزی های سرشار از ویتامین C ،E،فیتوفنولز و فلاونوئید مفید است.
     - خواب کافی و دوری از استرس ، علایمی از جمله سیاهی دور چشم ، چین و چروک و پف زیر چشم راکاهش می دهد.
     - ویتامین E نیز تاثیر چشمگیری در از بین بردن چین و چروک دارد . کافی است از روغن ویتامین E استفادهکنید یا قرص حاوی روغن ویتامین E را کمی سوراخ کنید و اطراف چشم بمالید .
     - آب خیار ، حاوی ماده طبیعی است که علاوه بر سفت کردن ، پوست زیر چشم را صاف و نرم نیز می کند .


تیرگی دور چشم
حتما تاكنون در پوست زیر چشم خود یا دیگران تغییر رنگ دیده اید . برای برخی از ما " حلقه سیاه " زیر چشم یکمسئله آزاردهنده است . تیرگی دور چشم معمولا به بیماری جسمی خاصی مرتبط نیست ، بلكه عوامل آناتومیكی با منشاارثی و ژنتیكی منجر به بروز تیرگی دور چشم میشود . علت آن كه در برخی افراد پوست دور چشم ، تیره تر به نظرمی رسد ، این است كه پلك های آن ها پوست نازكی دارند و حاوی مقدار كمی بافت چربی هستند خونی كه از داخلوریدهای بزرگ نزدیك این بخش پوست دور چشم میگذرد باعث می شود ، پوست این ناحیه سیاه مایل به آبی به نظربرسد. تیرگی دور چشم باعث هیچ دردی نمی شود و به ندرت علامت مشکل جسمانی جدی است . با این وجود می تواندمنشا نارضایتی شده و به اعتماد به نفس فرد آسیب بزند . بسیاری از افراد دارای این وضعیت ، شکایت دارند که تیرگیدور چشم باعث می شود 10 سال پیرتر به نظر برسند .

تیرگی دور چشم
تیرگی دور چشم

تیرگی های دور چشم هزاران نفر از هر رده سنی و هر جنسیت را درگیر کرده است . در حقیقت بیشتر مردم از تیرگیدور چشم رنج می برند تا مشکلات پوستی دیگر به جز آکنه یا جوش .
البته عوامل زمینهای از قبیل كمخونی ، بیماریهای تیروئیدی ، برخی بیماری های هورمونی و حساسیت های پوستی (اگزمای سرشتی ) نیز ، موجب به وجود آمدن سیاهی در اطراف چشم می شود.
عواملی همچون خستگی ، بیخوابی ، قرار گرفتن در معرض آفتاب و تغییرات هورمونی ماهیانه زنان نیز ، نقشچشمگیری در تشدید سیاهی دور چشم دارد . خستگی و رنگ پریدگی علت بروز تیرگی چشم موقتی است . همچنینتیرگی دور چشم در برخی زنان ، در دوران قاعدگی و در پایان دوران بارداری تشدید میشود.
تیرگی دور چشم اغلبeye bags خوانده می شود . نام دیگر آن چشم راکونی (raccoon attack ) می باشد .


علائم تیرگی دور چشم
وقتی فردی تیرگی اطراف چشم دارد ، پوست اطراف چشمش به رنگ تیره تری نسبت به سایر بخش های صورتشاست . این رنگ می تواند هر رنگی از آبی روشن تا سیاه باشد از این رو چشم راکونی به آن می گویند . ظاهر شدنتیرگی دور چشم که تنها پیرامون یک چشم باشد بسیار نادر است . تیرگی چشم می تواند مزمن باشد یا مانند هر مشکلپوستی دیگری ظاهر شود و از بین برود .

علت های بوجود آمدن تیرگی یا سیاهی دور چشم
تیرگی دور چشم می تواند ارثی باشد . سیگار کشیدن و مصرف الکل نیز می توانند باعث آن شوند . بر خلاف باورعمومی مردم ، تیرگی دور چشم به علت کم خوابی نیست . کم خوابی می تواند باعث پف کردن پلک ها شوند و بدینترتیب سایه هایی ایجاد کنند که به نظر می رسد اطراف چشم تیره شده است . بسیاری از مردم به ویژه زنان نیز فکرمی کنند تیرگی های دور چشم به علت اختلالات هورمونی ایجاد می شود . با این وجود مطلقا هیچ شواهد پزشکی مبنیبر این که تیرگی دور چشم به علت بارداری ، سندرم پیش از قاعدگی یا هر اختلال هورمونی یا عدم تعادل هورمونیدیگر ایجاد می شود ، وجود ندارد .
تیرگی دور چشم می تواند به سادگی با اختلالات رنگدانه های پوستی ایجاد شود . همچنین می تواند توسط تابش نورخورشید ایجاد شده باشد . با این وجود تیرگی های دور چشم اغلب وقتی اتفاق می افتند که رگ های خونی زیر چشم ازطریق پوست دیده شوند .
این می تواند به چند دلیل اتفاق بیافتد:
     - سن و سال :
سن می تواند باعث شود پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد . وقتی این بر پوست پیرامون چشم تاثیر میگذارد ، رگ های خونی به طور طبیعی شروع به دیده شدن می نمایند .
     - آلرژی :
تقریبا همه آلرژی های معمول ، به ویژه آن هایی که باعث گرفتگی بینی می شوند ، می توانند باعث شوند رگ هایخونی در سینوس ها اتساع یابند . تیرگی های دور چشم ناشی از این مسئله زمانی که آلرژی از بین برو د، ناپدید میشوند .
     - کاهش وزن :
کاهش چربی و پروتئین ناشی از سن یا کاهش وزن ، می تواند باعث شود پوست زیر چشم شفافتر شود و به اینصورت رگ های خونی دیده می شوند و باعث تیرگی های اطراف چشم می گردند .
     - بیماری درماتیت آتوپیکAtopic Dermatitis :
فرد دارای درماتیتیس اتوپیک ( که به عنوان اگزما شناخته می شود ) نیز اگر وضعیت پوست بر چشمانش تاثیر گذاشتهباشد ، می تواند تیرگی های اطراف چشم داشته باشد .
برخی از مردم به دلیل وضعیتی به نام افزایش رنگدانه ( hyperpigmentation ) تیرگی دور چشم دارند . این وضعیتزمانی اتفاق می افتد که سطح ملانین پوست ( ترکیبی که رنگدانه را کنترل می نماید ) به طور چشمگیری افزایش یافتهباشد و به این ترتیب پوست تیره تر شود . افزایش رنگدانه اغلب به علت آسیب های پوستی اتفاق می افتد . این آسیب هابه دلیل اکنه شدید ، تخریب نور خورشید ، تشعشعات مانیتور و تلویزیون یا جراحی زیبایی نامناسب انجام شده ایجاد میشوند . با این وجود گزینه های درمانی مختلفی برای کمک به کنترل افزایش رنگدانه ( وضعیتی که برگشت ناپذیر استو فردی که از آن رنج می برد باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب نماید ) وجود دارد .


مواردی که به كاهش یا رفع حلقه سیاه زیر چشم کمک می کنند
     - آزمایش خون
آزمایش خون خود را به پزشك نشان دهید . مشخص كنید كه این مورد در خانواده تان سابقه دارد یا نه . غالبا حلقه سیاهزیر چشم ارثی است . همان طور كه گفتیم ارثی بودن به این معنا نیست كه برای رهایی از آن هیچ راهی وجود ندارد ،بلكه به این معناست كه برای كسب كمترین نتیجه هم بایستی تلاش كنید .
حلقه سیاه زیر چشم ممكن است به علت رسوب كربن سبک باشد كه در نتیجه هضم ناقص پروتئین است . هضم ناقصپروتئین ممكن است به علت اسید هیدروكلریك ناكافی در معده باشد . كمبود اسید هیدروكلریك در معده به علت كمبودعمده ویتامینB6 ( پیروكسین ) و اسید فولیک است . حدود 30 درصد افراد نمی توانندB6 و یا اسید فولیک را جذبكنند و بایستی این مواد از راه های دیگری تامین شود .
     - تشخیص عوامل آلرژی
نشانه شایع آلرژی یا حساسیت تغییر رنگ پوست زیر چشم است . اگر آلرژی مشكل عمده شماست ، به راحتی میتوانید آن را درمان كنید . یا از عوامل به وجود آورنده اش دوری كنید .

     - خواب كافی داشته باشید
كاملا مشخص نشده كه چرا خواب ناكافی ، سبب ایجاد حلقه سیاه زیر چشم می شود . اما همه ما اثر كم خوابی درچشمان خود یا اطرافیانمان را به وفور دیده ایم. سیاهی زیر چشم می تواند نشان دهنده این باشد كه میزان خواب واستراحتتان كم است .
     - در حال خواب نیز پوستتان را درمان كنید
ماسك های شبانه صورت به كاهش پف كردگی یا كاهش تغییر رنگ زیر چشم كمک می كند .
     - از كرم های دور چشم محتوی ویتامینK وA استفاده كنید
حلقه سیاه ممكن است به علت كمبود ویتامینK باشد . به هر حال تحقیقات اخیر نشان داده كه كرم های پوست محتویاین دو ویتامین پف كردگی و تغییر رنگ محسوس در بسیاری بیماران را كاهش داده است . مصرف روزانه و طولانیمدت این كرم ها نتیجه مطلوب را خواهد داد .
     - از مالیدن چشم ها خودداری كنید
گاهی مالش و اصطكاک چشم ها باعث حساسیت می شود . مالش ، پوست دور چشم را آزرده كرده و ممكن است باعثشكنندگی مویرگ های خونی خیلی ریز پوست شود . كه هم پف كردگی و هم تغییر رنگ پوست را به همراه دارد .
     - رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید
روزانه مكمل های ویتامینی لازم را مصرف كنید و مقدار زیادی آب بنوشید . حلقه سیاه و پف آلودگی اغلب به خاطركمبود ویتامینK یا ناكافی بودن آنتی اكسیدان هاست . همین طور كمبود ویتامینB12 ( كه معمولا به علت كم خونیاست ) باعث ایجاد حلقه سیاه می شود . حتما مقدار زیادی میوه و سبزیجات سبز رنگ به خصوص كلم بروكلی واسفناج مصرف كنید .
     - سویا بخورید
سویا هم می تواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشیده و حتی از آن محافظت کند . مطالعات نشان داده که استفاده از سویابر روی پوست و یا خوردن آن به شکل مکمل غذایی می تواند از پوست در مقابل تابش آفتاب محافظت نموده و حتیبرخی آسیب هایی که در اثر تابش نور خورشید بر روی پوست ایجاد شده را بهبود ببخشد . حتی ثابت شده که سویا میتواند در بهبود ساختار ، استقامت و رنگ پوست نیز موثر باشد .
در آخر اصول اولیه محافظت از پوست را فراموش نکنید
اگر واقعا می خواهید پوستتان جوان و شاداب به نظر برسد ، اصول اولیه را فراموش نکنید . حتما این توصیه ها رابارها و بارها شنیده اید ، اما واقعا باید به آن ها عمل کنید :
از قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید بپرهیزید .
ضد آفتاب استفاده کنید .
لباس هایی بپوشید که از پوست بدنتان در مقابل تابش خورشید محافظت کند.
سیگار نکشید .
مرطوب کننده استفاده کنید .


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic